[nikanshop_vc_products_carousel_new category_link=”true” image=”9197″ color=”#00c2ec” category=”موتور-برقی”]

موتور برقی


 

موتور برقی

تاریخچه موتور برقی

برای خرید موتور برقی شاید بد نباشد تاریخچه آن را بدانید. سال 1895، اوگدن بولتون جونیور از کانتون اوهایو اختراع اولین موتور سیکلت برقی را ثبت کرد. 15 سال طول کشید تا دستیابی به موفقیت های بیشتر در موتور سیکلت های برقی انجام شد. در سال 1911 ، مجله Popular Mechanics موتور سیکلت برقی را معرفی کرد. موتور برقی با باتری های کاملاً شارژ شده می تواند از 120 تا 160 کیلومتر را طی کنند.

برادران Limelette یک شرکت موتور سیکلت برقی به نام Socovel تأسیس کردند. آنها تولید خود را در طول اشغال آلمان ادامه دادند. به دلیل جیره بندی سوخت، تا حدی موفقیت پیدا کردند. اما پس از جنگ ، آنها به سمت مدلهای معمولی روی آوردند. مدلهای برقی تا سال 1948 در دسترس بودند. در طول جنگ جهانی دوم، سوخت در ایالات متحده سهمیه بندی شد، Merle Williams از کالیفرنیا یک موتور برقی دو چرخ اختراع کرد که یک تریلر تک چرخ را با خود به همراه داشت. به دلیل محبوبیت این وسیله نقلیه، ویلیامز شروع به ساخت وسایل نقلیه بیشتری در گاراژ خود کرد. در سال 1946، او یک شرکت بزرگ تاسیس کرد.

روند توسعه موتور برقی

رفته رفته موتور های بنزینی در نبرد با موتور های برقی پیروز شدند. توسعه و تولید موتورهای برقی متوقف شد و سال ها پیشرفت چشمگیری نداشت. تا اینکه ایده ترافیک برقی دوباره متولد شد. تکامل دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت تقاضای بالایی برای تولید باتری ایجاد کرد و صنعت را به سمت تولید باتری هایی با توان الکتریکی بالاتر و قابلیت شارژ سریع تر سوق می دهد. در کنار پیشرفت های تکنولوژیکی در فناوری ارتباطات سیار، سایر صنایع نیز به طور مستقیم شروع به تجدید نظر کردند. صنعت خودرو نیز جزو همین صنایع بود.

مزایای موتور برقی

موتورهای بنزینی تأثیر منفی قابل توجهی بر محیط زیست دارند. این صنعت مجبور شد در دو دهه گذشته راهی برای کنترل آسیب های خود به محیط زیست پیدا کند. پیشرفت تکنولوژی و مراقبت از محیط زیست، صنعت موتورسازی را را یک گام به تولید موتور برقی نزدیک کرد. با همین روش، وسایل نقلیه تکامل می یابند و فناوری جدید نیز زنده می شود. زیر ساخت ها به وجود می آیند.

پیشرفت موتور برقی باعث کاهش آلودگی محیط و پیشرفت صنعت موتورسازی شد. در حال حاضر ، مهم ترین دلیل توجه به موتورهای الکتریکی، قدرت باتری های قابل حمل و زمان لازم برای شارژ مجدد و زیرساخت هاست. این ویژگی ها باعث می شوند تا وسایل نقلیه برقی به همان سرعتی کار کنند که وسایل نقلیه بنزینی کار می کنند. با این حال فناوری وسیله نقلیه الکتریکی هنوز نیاز به پیشرفت های زیادی دارد تا بتواند یک جایگزین مناسب برای وسیله نقلیه بنزینی باشد. از نظر عملکرد، موتورسیکلت های برقی حتی از موتور سیکلت های دارای موتور احتراق داخلی نیز بهتر هستند. موتورهای برقی از راندمان انرژی بسیار بهتری برخوردار هستند و حداکثر گشتاور را در هر زمان و در محدوده کامل RPM بدون هیچ کلاچی می پیمایند.

معایب موتور برقی

شارژ باتری حتی با تجهیزات خاص به طور قابل توجهی بیشتر از پر کردن مخزن بنزین طول می کشد، این یکی از  معایب موتور برقی نسبت به همتایان بنزینی خود است. شارژ یک باتری با ظرفیت 95٪ حداکثر یک ساعت طول می کشد. مدت سوخت گیری با ظرفیت باتری افزایش می یابد. اگرچه این مسئله برای رفت و آمد روزانه با موتور سیکلت های برقی مشکلی ایجاد نمی کند اما احتمالاً در سفرهای طولانی جاده ای که به سوخت گیری در طول سفر نیاز دارند، مشکل ساز است.

قیمت موتور سیکلت های برقی با در نظر گرفتن همه ی معایب آن، بسیار زیاد است. به نظر می رسد قابلیت استفاده از موتور برقی فقط به باتری آن ها بستگی دارد. هنگامی که زمان شارژ به همان اندازه سوخت گیری سریع شود و چگالی برق باتری ها اجازه دهد مسافتی را که با یک مخزن کامل بنزین می پیمایید، با یک موتور الکتریکی نیز بتوانید طی کنید، موتور برقی به طور کامل جایگزین موتور بنزینی خواهد شد. امروزه بسیاری از تولید کنندگان موتورهای الکتریکی هستند که موتور سیکلت هایی با مشخصات بسیار امیدوار کننده تولید می کنند. عملکردهای موتور های الکتریکی با توجه به شتاب، سرعت و هندلینگ به اندازه سایر موتور سیکلت ها خوب است. در برخی موارد، ممکن است موتور سیکلت های برقی حتی بهتر هم عمل می کنند.

موتور سیکلت برقی

موتورسیکلت برقی چگونه کار می کند؟

یک موتور الکتریکی بسیار شبیه به یک موتور بنزینی استاندارد است اما به طور کلی کوچک تر و سبک تر است. از آنجا که موتور برقی به اندازه موتور بنزینی سنگین نیست و اندازه ی بزرگی ندارد، اندازه تایرهای آن ها نیز نسبت به تایر های موتور های بنزینی کوچکتر هستند. به طور کلی اندازه ی تایر ها بسته به اندازه ی موتور متفاوت هستند. زمان پاسخ و واکنش یک موتور برقی به شروع حرکت، به میزان قابل توجهی کمتر از یک موتور بنزینی است. علاوه بر این با توجه به نوع سنسورهای نصب شده توسط سازنده، زمان واکنش برای موتور های برقی نیز می تواند متفاوت باشد.

5 دلیل برتری موتور برقی نسبت به موتور گازی

کسی که هم از موتور برقی و هم از موتور بنزینی استفاده کرده باشد، یقینا موتور سیکلت های برقی را ترجیح می دهد. آن ها نسبت به موتورهای بنزینی مزایای بسیاری دارند که در ادامه به پنج مورد از آن ها اشاره می کنیم.

  1. گشتاور و قدرت بالا

موتورهای برقی مانند Lightning LS-218 اغلب در مقابل موتورهای بنزینی در مسابقات صعود تپه، در برترین جایگاه قرار گرفته اند. در حالی که موتورهای بنزینی برای رسیدن به قدرت اوج و گشتاور به زمان بیشتری نیاز دارند چون آن ها نیاز به چرخش موتور در دورهای بالا دارند. موتورهای الکتریکی قدرت و گشتاور سازگار تری را در کل محدوده RPM حفظ می کنند. این بدان معناست که شما می توانید با یک موتور سیکلت برقی بسیار سبکتر و کوچکتر، عملکردی مشابه موتور های بنزینی داشته باشید یا می توانید با یک موتور برقی بزرگتر با شتاب بسیار زیاد حرکت کنید.

  1. ایمنی و راحتی

این گزینه بیشتر به ترجیح شخصی بستگی دارد، اما من موتورسیکلت های برقی را از چند جهت راحت تر می بینم. آنها مانند موتور های گازی لرزش ندارند، به این معنی که موتور شما هنگام حرکت زیاد تکان نمی خورد. مطمئناً بسیاری از موتورهای بنزینی برای جلوگیری از کاهش لرزش ها، دارای کنترل بالانس هستند اما باز هم در این مورد موتور های برقی برتری دارند. همچنین لازم نیست که نگران داغ شدن اگزوز و سوختگی ناشی از آن باشید.  موتورسیکلت های برقی برای راندن در ترافیک و سایر مناطق شهری راحت تر هستند. زیرا بدون اینکه  از کلاچ و دنده استفاده کنید از مسیر لذت میبرید.

  1. سر و صدای کمتر

یکی دیگر از دلایلی که بحث برانگیز خواهد بود، عدم صدای اگزوز است. موتورسیکلت های برقی با اینکه کاملا بی سر و صدا نیستند و موتور آن ها صدا دارد اما بسیار کم سر و صداتر از اگزوز موتور بنزینی است. عدم وجود صدای اگزوز بسیار خوب است. شما می توانید در فضا های آرام از صداهای اطراف خود نظیر صدای باد و پرندگان لذت ببرید. شما می توانید صبح خیلی زود یا اواخر شب بدون اینکه با سر و صدا برای کسی مزاحمت ایجاد کنید از موتورسواری خود لذت ببرید.

  1. سوختگیری راحت

باتری موتورسیکلت های برقی را می توانید به راحتی و هر جایی که بخواهید شارژ کنید. شما می توانید در خانه ی خود باتری موتور برقی را شارژ کنید مثل این که در پارکینگ خود پمپ بنزین داشتید تا باک موتور خود را پر کنید. هرگز نیازی نیست که برای پیدا کردن پمپ بنزین از مسیر خود خارج شوید.

  1. صرف هزینه ی کمتر

موتور سیکلت های برقی هنوز گران تر از موتور سیکلت های بنزینی هستند اما باتری آن ها به آسانی با کمترین هزینه قابل شارژ است. با فاکتور گرفتن از قیمت اولیه، موتور شارژی پول شما را پس انداز می کند. بسته به رفت و آمد هفتگیتان، می توانید به جای خرید ده ها لیتر بنزین، هزینه ی کمی برای شارژ باتری بپردازید. بیمه ی موتور سیکلت های برقی معمولاً بسیار ارزان تر است. زیرا بیشتر بیمه گذاران هنوز نمی دانند که موتورسیکلت های برقی همان عملکرد و سرعت موتور های بنزینی را دارد.

ما نمی خواهیم بگوییم موتور برقی از هر نظر بهتر از موتور بنزینی است. آنها گرانتر هستند. آنها قبل از سوخت گیری یا شارژ مجدد دامنه ی گسترده ای ندارند. هنوز در بسیاری موارد موتور های برقی قادر به رقابت نیستند. به زودی مدت زمانی که باتری یک موتور برقی کامل شارژ می شود، کم خواهد شد و با پایین آمدن هزینه های باتری قیمت موتور های برقی کاهش خواهند یافت.

ما می دانیم حتی با پیشرفت موتور برقی، آن ها جایگزین موتور های بنزینی نخواهند شد. مطمئنا در 100 سال آینده هنوز هم تعدادی از مردم از موتور های بنزینی استفاده می کنند. امروزه مردم هنوز سوار اسب می شوند، با این که چندین وسیله ی نقلیه پیشرفته در بازار ها موجود است. مردم می توانند سوار هرچیزی که می خواهند بشوند. موتورسیکلت های برقی هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. تصور کنید که در چند سال آینده چه پیشرفت چشمگیری خواهند داشت. یقینا دلیلی وجود دارد که همه ی تولید کنندگان موتور از هارلی دیویدسون و تریومف گرفته تا تولید کنندگان چهار موتورسیکلت بزرگ ژاپنی در تولید موتور برقی رقابت می کنند.

 مزایای موتور برقی

چندین تفاوت اساسی بین موتور برقی و بنزینی وجود دارد:

 اگر شما قصد خرید یک موتور برقی را دارید، باید این را بدانید که موتور برقی، یک سری مزایا و یک سری معایب دارد. برخی از تفاوت ها بسیار چشمگیر خواهد بود و قطعاً بلافاصله هنگام نشستن بر روی موتور، متوجه این تفاوت ها خواهید شد. مزیت اصلی خرید موتور برقی این است که هزینه هایی که صرف تهیه ی سوخت می کردید، بسیار کم خواهند شد.

منبع اولیه، وزن، تعمیر و نگهداری و مراقبت های عمومی، هزینه، دامنه، صدا و سرعت، نوع موتور از تفاوت های بین موتور سیکلت هاست.

موتور برقی نیاز به منبع اولیه اصلی دارند

برخی از مردم نمی دانند که موتور سیکلت های برقی علی رغم دوچرخه برقی ، فقط از برق استفاده می کند و فکر می کنند شاید آنها نوعی سیستم ترکیبی هستند. بنابراین به خاطر درک بهتر باید بگوییم که موتورسیکلت های برقی از باتری قابل شارژ مجدد، در واقع از برق، به عنوان منبع انرژی خود استفاده می کنند.

یک موتورسیکلت بنزینی هم دارای یک باتری کوچک است که برای خاموش کردن موتور کاربرد دارد ولی باتری های این وسیله بسیار بزرگتر هستند و اصلی ترین و تنها منبع انرژی هستند. این باتری ها می توانند از نوع لیتیوم-یون باشند. شارژر ها به گونه ای طراحی شده اند که پس از شارژ باتری به طور خودکار خاموش می شوند. بنابراین نگرانی در مورد آسیب به باتری وجود ندارد بسته به نوع باتری مورد نظر، باید فرایند شارژ و استفاده را فرا بگیرید. از آنجا که موتور برقی کاملاً به توان باتری متکی است، بنابراین باید حواستان به مسافتی که طی می کنید باشد. زیرا نمی توانید در جایگاه بنزین سوختگیری کنید.

 وزن موتور برقی چقدر است؟

برای وزن آن ها عدد دقیقی نمی توان بیان کرد اما می توانیم بگوییم که وزن موتور سیکلت برقی معمولاً بسیار سبکتر از یک موتور بنزینی است، در مجموع وزن آن ها می تواند متفاوت باشد. ممکن است از نظر اندازه حتی بزرگتر از سایر موتور سیکلت ها به نظر برسند اما قطعا دارای وزن کمتری هستند.

خرید موتور برقی

تعمیر و نگهداری و مراقبت از موتور سیکلت برقی چگونه است؟

موتورسیکلت برقی به غیر از تمیز کردن عمومی و روان کاری قطعات متحرک، به طور کلی نیاز به نگهداری و تعمیر کمی دارد. نیازی به بررسی روغن موتور نخواهید داشت. موتور الکتریکی و منبع تغذیه باتری در یک محفظه محافظ قرار گرفته اند که هم از نظر ایمنی آن ها را از هر آسیبی دور می کند. با تمام این نکته ها که گفته شد برخی از موتور های برقی با کیفیت بالا در بازار وجود دارند که نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند بعنوان مثال برخی از موتور ها دارای سیستم خنک کننده مایع هستند، بنابراین قطعاً نیاز به توجه بیشتری دارند.

هزینه یک موتور برقی چقدر است؟

هزینه خرید موتور برقی به طور کلی متغیر است و بسته به انواع مختلفی که دارد از موتور برقی ارزان تا موتور الکتریکی بسیار گران تولید و عرضه می شوند. اگر پول شما برای خرید موتور برقی کافی نبود ما به شما خرید موتور برقی به صورت قسطی را توصیه می کنیم.  به دلیل وجود انواع مختلف این موتور ها، امکان پاسخ مستقیم به این سؤال وجود ندارد. این سوال مثل این است که بپرسید “یک ماشین چقدر هزینه دارد؟” ولی به طور کلی عواملی وجود دارند که قیمت به آن ها بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

الف) نام تجاری

مارک تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد. به این دلیل که اگر یک شرکت از قبل تأسیس شده و شهرت خوبی داشته باشد، به احتمال زیاد آن شرکت موتور هایی با کیفیت بهتر تولید می کند.

ب) محل تولید

محل تولید می تواند بسیار حائز اهمیت باشد زیرا در صورت نیاز به ارسال به شما ، هزینه های اضافی در بردارد. باید در نظر داشته باشید که چه کیفیتی می خواهید و چه مدت می خواهید از موتور استفاده کنید.

ج) کیفیت ساخت

کیفیت ساخت به طور حتم بر قیمت فروش و حتی هزینه های احتمالی تعمیر آن تأثیر خواهد گذاشت، بنابراین اگر شما نمی خواهید مدتی را صرف تعمیر کنید و وقتتان تلف شود، به کیفیت موتور بیشتر دقت کنید و یک شرکت با رتبه بالاتر را انتخاب کنید.

د) اجزای انتخاب شده و گزینه های اضافی

اجزای انتخاب شده و گزینه های اضافی بدون شک قیمت موتور الکترونیکی شما را تحت تأثیر قرار خواهند داد. این ها می توانند شامل موتور براش در مقابل براشلس، نوع باتری، اندازه باتری، توان موتور، تغییرات در سبک بدنه و موارد دیگر باشند.

ه) دامنه موتورسیکلت برقی

دامنه موتورسیکلت برقی به ترکیبی از نوع موتور و نوع باتری آن، سبک رانندگی و وزن بستگی دارد. اگر سرعتم زیاد نباشد می توانم مدت طولانی تری حرکت کنم. با استفاده از آن در شتاب و سرعت پایین تر، می توانم بدون نیاز به شارژ مجدد یا خاموش کردن باتری، برای مدت زمان طولانی سوار آن شوم. اغلب موتور های برقی حدود 70 کیلومتر را طی می کنند.

صدای موتور سیکلت برقی به چه صورت است؟

موتور برقی بسیار آرام تر از موتور بنزینی است اما صدای وزوز الکتریکی و خاص خود را دارد. صدایی که از موتور برقی ساطع می شود بسته به سرعت و شتاب آن کم و زیاد می شود.

 سرعت موتورسیکلت برقی چقدر است؟

سرعت موتور سیکلت برقی به ساخت آن بستگی دارد .موتور های برقی وجود دارند که قادرند حتی سریعتر از یک لامبورگینی حرکت کنند. رکورد دار سریع ترین موتور سیکلت، موتور برقی ای است که توسط رول ساخته شده است و موتور های بنزینی حتی نمی توانند با آن رقابت کنند.

بهترین موتور برقی

موتور برقی از نوع متفاوتی از موتور استفاده می کند

عدم وجود صدا خفه کن یا سیستم اگزوز است در موتور برقی آن را از سایرین متمایز می سازد. تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که موتور آن ها فقط باید در یک محفظه ی نسبتا بزرگ تعبیه شود تا بدون رطوبت و خنک باقی بماند. نوع موتور، دقیقاً مثل ماشین ها یا دستگاه های دارای موتور الکتریکی، در موتور سیکلت های برقی می تواند متفاوت باشد. موتور برقی به هیچ وجه نیاز به سوختگیری ندارد. در واقع نیازی نیست که مدام روغن را تعویض کنیم.

موتور برقی ارزان

موتور برقی ارزان نیز مانند هر کالای از جمله موارد حائز اهمیت برای کسانی است که دنبال کالای با کیفیت با قیمت مناسب هستند. ارزان بودن آن می تواند یکی از نکات مورد توجه بسیاری از خریداران باشد. با توجه به این که شرکت های گوناگونی با برند های مختلف اقدام به ساخت موتور برقی کرده اند، این موتور ها با توجه به نوع باتری و موتور الکتریکی خود می توانند با یک بار شارژ شدن، مسافتی حدود 40 الی 1000 کیلومتر را با  سرعت 30 تا 80 کمیلومتر بر ساعت طی کنند. اما علاوه بر قدرت و کیفیت این محصول قیمت آن نیز مهم است.

قیمت موتور سیکلت برقی ارزان

موتورسیکلت برقی کویر، با توجه به قیمت مناسب، هزینه های نگهداری پایین تر نسبت به نمونه های مشابه دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای سایر مدل ها باشد. هر چند شاید نتواند از نظر قدرت و برد پیمایشی به پای رقیبان خود برسد.

موتور برقی توسعه صنعتی خودرو ایدکو 3000A، با توجه به اهمیت تضمین خدمات و قطعات مورد نیاز محصول، این نوع موتور برقی می تواند برای خریداران در داخل کشور انتخاب بسیار مناسبی هم از لحاظ فنی و هم قیمتی باشد.

موتورسیکلت برقی بناشریف ایران (BANASHARIF E-RUN)، با توجه به اهمیت برد پیماشی هنگام خرید موتور برقی، انتظار می رود این محصول به محض ورود به بازار بتواند با تبلیغات مناسب بخش عمده ای از بازار را در دست گرفته و توجه افراد بسیاری را از لحاظ قیمت و تنوع در مدل به خود جلب کند.

موتورسیکلت برقی پاکرو 4000 لیتیومی نیرو محرکه پارسیان، در میان نمونه های مشابه، از قدرت بالا و قابل قبولی برخوردار بوده و با توجه به امکان افزودن یدک کش به این محصول، می تواند انتخاب مناسبی برای کاربری های صنعتی باشد و به نظر می رسد که از لحاظ قیمت با دیگر موتور های برقی متفاوت باشد.

خرید موتور برقی ارزان قیمت در ایران

موتور برقی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین اهمیت موضوع هوای پاک طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. خصوصا در کشور های پیشرفته استفاده از موتور های برقی بسیار گستره است. با توجه به وجود انواع مختلف و متنوع موتور الکتریکی در بازار های ایران، لازم است تا قبل از خرید موتور برقی به شناختی کلی پیرامون موتور برقی دست پیدا شود.

 موتورسیکلت الکتریکی Eec حرفه ای با قدرت 2000W یکی از انواع موتور برقی ارزان می باشد تا انتخاب را برای خریداران راحت تر کند. اما قبل از ارائه ی هر مطلبی لازم است تا گفته شود به دلیل نوسانات قیمت دلار در بازار های ایران ممکن است این قیمت ها دستخوش تغییراتی شوند. لذا لازم است برای یافتن موتور برقی ارزان همواره قیمت روز آن را مد نظر داشته باشید.

این موتور برقی ارزان، با نوع چرخ کامل موتور دارای قدرتی معادل با 2000w  می باشد. در نتیجه به جد می توان گفت موتور برقی  نهایت قدرت را کاملا پر کرده و نیروی هر چه تمام تر در چرخ ها منجر به کشش دنده می گردد. همچنین این موتور برقی ارزان قیمت در مقایسه با سایر محصولات مشابه، مجهز به ترمز هیدرولیک و صفحه ال سی دی کیلومتر شمار می باشد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به وجود استارت ثابت و دزدگیر از را دور اشاره کرد. این موتور برقی می تواند نیاز تمامی موتور سوارانی که به دنبال یک محصول منحصر به فرد هستند را بر طرف نماید. 

قیمت موتور برقی مادو

علاوه بر قیمت ارزان و مناسب این محصول، میزان هزینه برق مصرفی آن نیز برای پیمودن 120 کیلومتر، کمتر از 200 تومان (2000 ریال) می‌باشد. با توجه به این که عمر متوسط موتور های بنزینی 10سال می باشد، در تمامی این مدت برای پیمودن 15000کیلومتری هر موتور، 57 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود. در نتیجه می توان گفت هزینه بنزین کل عمر این موتور های بنزینی چیزی حدود 15 برابر هزینه ی برق کل عمر موتور برقی می باشد. علاوه بر این عمر موتور برقی با توجه به تعداد کم قطعات متحرک به کار رفته در آن و همچنین کیفیت بسیار بالای آن ها، ‌بسیار بیشتر از عمر 10 ساله ی موتور های بنزینی می باشد.