بررسی دوچرخه سبک

دوچرخه سبک وزن ، دوچرخه کربن ، دوچرخه کوهستان

امروزه به دلایل زیادی استفاده از دوچرخه ها بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. اما از قدیم الایام یکی از بزرگترین دغدغه ها در خرید دوچرخه ، وزن آن بوده و به همین دلیل دوچرخه های سبک بسیار مورد علاقه مردم قرار گرفتند.

منظور از دوچرخه سبک چیست؟

خرید و فروش دوچرخه کربن

در حال حاضر دوچرخه های رایج موجود در بازار بسته به جنس آن ها وزنی بین 15 الی 20 کیلو را دارا هستند. اما با توجه به نظر سنجی های انجام شده از نظر مشتریان دوچرخه سبک به دوچرخه ای با وزن زیر 10 کیلو گفته می شود.

دوچرخه شهری ارزان

دوچرخه شهری این روزها یکی از پرطرفدارترین دوچرخه های رو به رشد می باشد اما از آنجایی که دغدغه خیلی از مردم برای خرید، قیمت دوچرخه می باشد، دوچرخه شهری از نوع آلیاژ فلز به دلیل قیمت مناسب آنها بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته اند.

قیمت دوچرخه

قیمت دوچرخه فول کربن ، قیمت دوچرخه آلمینیومی

با در نظر گرفتن قطعات مشخص، از نظر جنس بدنه دوچرخه ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

دوچرخه آهنی

دوچرخه آهنی ، فروش انواع دوچرخه و موتور سیکلت برقی

این دوچرخه دارای بالاترین وزن و مناسب ترین قیمت در بین سایر محصولات می باشد و سابقا به دلیل خشن بودن طراحی استقبال زیادی از آنها نمی شد. ولی اخیرا به دلیل پیشرفت تکنولوژی طراحی و همچنین کاهش وزن آنها این محصول چون از نظر قیمتی مناسب می باشد، تقاضا برای آن رو به رشد است.

دوچرخه آلومینیومی

دوچرخه آلمینیومی

دوچرخه های از جنس فلز آلومینیوم به دلیل انعطاف و ظرافت بالا در طراحی و وزن نسبتا کمتر نسبت به نوع فلزی طرفداران بسیار زیادی را در کل دنیا به سمت خود کشانده است. این دوچرخه معمولا از نظر قیمتی در جایگاهیی بالاتر از نوع فلزی آن قرار می گیرد.

دوچرخه کربن یا فیبر کربن

دوچرخه کربن مارک اسکات

این نوع دوچرخه های در حال حاضر سبک وزن ترین و گران ترین دوچرخه های دنیا می باشند. از نظر نوع طراحی نیست 100% انعطاف پذیر بوده و به همین بیشتر طرفداران آن قشر سطح بالا و دوچرخه سواران حرفه ای می باشند.

مارک دوچرخه خوب

دوچرخه Cannondale CAAD10

در حال حاضر در سطح بین المللی شرکت هایی همچون GIANT ، PEUGEOT ، MERIDA ، SCOTT می باشند. اما به دلیل قیمت بالای این محصولات معمولا نمونه های مشابه با کیفیت کمی پایین تر بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گیرند و این برند ها بیشتر مورد توجه دوچرخه سواران حرفه ای می باشد.

دوچرخه ایرانی

در ایران شرکت های محدودی اقدام به تولید دوچرخه نموده اند. یکی از تولید کننده های قدیمی در زمینه تولید دوچرخه ایرانی شرکت دنرو می باشد که در حهت تولید محصولاتی با کیفیت و متفاوت در این زمینه تلاش فراوانی کرده است.

راهنمای خرید دوچرخه

در خرید دوچرخه باید به چند نکته اساسی توجه نمود.

موقعیت جغرافیایی

اگر جایی که قصد دوچرخه سواری در آن را دارید شیب تند دارد بهتر است دوچرخه حتما از نوع دنده ای و ترجیحا 21 یا 24 دنده باشد. در فضاهای شهری استفاده از لاستیک های گل ریز و در جاده های خاکی بهتر است لاستیک ها گل درشت باشند.

اهمیت وزن

بسته به سن، موقعیت فیزیکی و مکانی که دوچرخه را نگهداری می کنید باید اهمیت وزن را در نظر بگیرید، این نکته را فراموش نکنید که سبک ترین دوچرخه ها بالاترین قیمت را دار هستند.

جنسیت

برای خانم ها معمولا دوچرخه هایی که میله وسط آنها پایین تر باشد یا نداشته باشد مانند دوچرخه شهری یا دوچرخه تاشو معمولا به دلیل سوار و پیاده شدن راحت تر، مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند. آقایان معمولا به دوچرخه کوهستان و دوچرخه کربن علاقه و توجه بیشتر نشان می دهند.

کیفیت

کیفیت تنه و قطعات همیشه یکی از مهم ترین آیتم های اثر گذار در خرید دوچرخه می باشد. اما در مورد دوچرخه باید این موضوع را در نظر بگیرید که لزوما بهترین مناسب ترین نیست. شما اول باید نوع کاربری، میزان استفاده و موقعیت جغرافیایی خود را در نظر گرفته و سپس برای خرید دوچرخه اقدام کنید. بسیار مشاهده شده که افراد برای استفاده نهایتا یک تا دو روز در ماه دوچرخه ای با کیفیت و قیمت بسیار بالا تهیه کرده اند که کاری اشتباه می باشد. چون یکی از المان های موثر در عمر دوچرخه مدت زمان آن می باشد.

وزن دوچرخه کوهستان

دوچرخه های کوهستان تقریبا پرطرفدارترین نوع دوچرخه در دنیا  هستند به همین وزن آنها از جهات مختلف اهمیت زیادی پیدا می کند. در حالت استاندارد دوچرخه های کوهستان فلزی وزنی معادل 17 الی 20و آلومینیومی 15 الی 17 و فیبر کربن 7 الی 12 کیلو میباشد.

بهترین دوچرخه شهری

همیشه بر سر نام بهترین بحث و نظرات مختلفی وجود داشته است. اما از نظر کارشناسی بهترین دوچرخه شهری به دوچرخه ای گفته می شود که لاستیک آن از نوع گل ریز بوده و وزنی معادل 15 الی 17 کیلو داشته باشد. صندلی یا زین راحت،  فرمان خرگوشی و سبد حمل وسایل شخصی از جمله ی امکانات یک دوچرخه شهری خوب است.

دوچرخه برقی سبک

فروش دوچرخه برقی سبک وزن

به دلیل افزایش تقاضا برای دوچرخه های برقی و از طرفی 3 الی 4 کیلو وزن اضافه شده توسط قطعات الکترونیکی به دوچرخه برقی ، اهمیت وزن تنه دوچرخه را دو چندان نموده است. به دلیل امروز دوچرخه برقی های سبک بسیار مورد استقبال مخاطبین این محصول قرار گرفته است.