دوچرخه کوهستان

6 دلیل که چرا دسته دوچرخه کوهستان بسیار بزرگ است؟

دوچرخه سواری کوهستان یک ورزشیست که نیاز به دقت دارد و برای مانور دادن در مسیرهای دشوار و شیب های پرخطر نیاز به هندلینگ و تعادل کامل دارد.

به همین دلیل است که فرمان دوچرخه های کوهستان بسیار بزرگتر از هر نوع دوچرخه دیگری است تا حداکثر پایداری را برای دوچرخه سوار فراهم کنند. پهنای برخی از دسته‌های دوچرخه کوهستان به 800 میلی‌متر می‌رسد که تقریباً به اندازه برخی از دسته‌های موتور سیکلت است.

اما همه به فرمان بسیارعریض برای دوچرخه کوهستان خود نیاز ندارند، به خصوص اگر از دوچرخه خود بیشتر برای سواری در جنگل و در فضاهای باریک بین درختان استفاده می کنید. شاید متوجه شده باشید که دسته دوچرخه کوهستان در این دهه عریض تر و بزرگتر شده است.

پس دلایل افزایش عرض فرمان دوچرخه کوهستان در دهه اخیر چیست؟

چرا دسته دوچرخه کوهستان اینقدر پهن است؟

دوچرخه‌های کوهستانی دسته‌های عریض‌تری دارند، زیرا هرچه دسته دوچرخه‌ها بازتر باشد، انتقال نیرو از دست‌ها به چرخ آسان‌تر است. برای جابجایی دسته عریض تر، قدرت بسیار کمتری نیاز است، اما در عین حال، برای اینکه در جهت خاصی حرکت کند، باید فرمان را بسیار بیشتر حرکت دهید. دسته های عریض به چرخش بسیار بیشتری نسبت به دسته های باریک نیاز دارند.

دوچرخه های کوهستان برای یک هدف بسیار خاص طراحی شده اند و آن حرکت در زمین های ناهموار با سرعت و چابکی است. حفظ کنترل در سرازیری و در مسیرهای صخره ای برای حفظ ایمنی دوچرخه سوار مهم است . حفظ ایمنی دقیقا همان چیزی است که فرمان های عریض برای آن طراحی شده اند.

بیشتر  حقایق جالب در مورد دوچرخه برقی در 2021

اما دلایل عریض‌تر بودن فرمان در دوچرخه‌های کوهستانی بسیار ریشه‌دارتر و فنی‌تر است و ما در این مقاله قصد داریم هر یک از این دلایل را با شما در میان بگذاریم، پس به خواندن ادامه دهید.

دلیل اینکه دوچرخه های کوهستانی دارای دسته های پهن هستند چیست؟

مطمئناً درست است که دسته‌های عریض‌تر راهی عالی برای بهبود هندلینگ دوچرخه کوهستان شما در هر زمینی هستند. در زیر چند راه وجود دارد که دسته های عریض می توانند عملکرد دوچرخه کوهستان شما را بهبود بخشند.

● موقعیت سواری بهتری را فراهم می کند:

هنگامی که یک راکب فرمان را در فاصله وسیع تری می گیرد، در مقایسه با یک دستگیره باریک به دوچرخه سوار اجازه می دهد ، در موقعیت کنترل شده تری روی دوچرخه قرار گیرد.

مخصوصاً زمانی که دوچرخه سوار هنگام بالا رفتن از سربالایی یا وسط پرش، روی زین ننشسته است و یا زمانی که بشدت رکاب میزند. دسته های پهن تر به دوچرخه سوار اجازه می دهد تا در موقعیت بهتری برای کنترل دوچرخه قرار داشته باشد.

● فرمان بزرگتر بهتر به نظر می رسد:

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود فرمان دوچرخه کوهستانی عریض تر از دیگر دوچرخه ها باشد صرفاً به دلیل مد و روند است.

● قابلیت های دوچرخه کوهستان و راکب را در سربالایی بهبود می بخشد:

تلاش برای بالا رفتن از یک دوچرخه کوهستانی با یک فرمان باریک باعث می شود که راکب سریعتر خسته شود. دلیل اینکه دسته‌های عریض‌تر باعث بهبود بالا رفتن از سربالایی می‌شوند این است که سینه دوچرخه سوار را برای تنفس بهتر باز می‌کنند. سواری در سربالایی علاوه بر تنفس بهتر، مستلزم ثبات است که یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های فرمان بزرگ است.

بیشتر  مزایا و معایب دوچرخه برقی

● قابلیت های دوچرخه سوار در سراشیبی را بهبود می بخشد

هنگام حرکت در سراشیبی باید فرمان را به سمت پایین نگه دارید و دسته های عریض در مقایسه به یک فرمان باریک، قابلیت هل دادن بسیار بیشتری را برای دوچرخه سوار فراهم می کند. میزان قدرت هل دادنی که می توانید ایجاد کنید تعیین می کند که دوچرخه کوهستان شما چقدر روی زمین چسبیده می شود و شما به عنوان یک دوچرخه سوار احساس امنیت می کنید.

● به حفظ انرژی دوچرخه سوار کمک می کند

فرمان عریض‌تر هنگام سواری بر روی زمین‌های ناهموار، بیشتر نیرو را جذب می‌کند و به سوارکار این امکان را می‌دهد که کمتر احساس خستگی کند و انرژی را برای سواری در مسافت‌های طولانی حفظ کند. یکی دیگر از راه‌هایی که دسته‌های عریض باعث کاهش خستگی می‌شوند، کاهش قدرتی که دوچرخه سوار برای جلوگیری از لرزش دوچرخه کوهستان باید بکار گیرد.

● عضلات بزرگتر بدن را درگیر می کند و خطر آسیب را کاهش می دهد

هنگامی که با حالتی پهن دوچرخه سواری میکنید، بدن شما از عضلات بزرگتر شانه، سینه و تنه استفاده می کند تا سواری در زمین های ناهموار را بسیار آسان کند.

این احتمال آسیب را کاهش می دهد زیرا ضربه زمین به طور یکنواخت توسط بدن جذب می شود و فشار کمتری روی شانه ها وارد می شود.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *