خطر دوچرخه کوهستان

آیا دوچرخه سواری در کوهستان خطرناک است؟

اگر به دنبال سرگرمی جدیدی در فضای باز مانند دوچرخه سواری در کوهستان هستید، ممکن است سوال برایتان پیش بیاید که خطرناک است یا خیر؟ دوچرخه سواری کوهستان یک ورزش بسیار محبوب است، اما نگرانی های در مورد ایمنی وجود دارد.

هر کسی که دوچرخه سواری در کوهستانی کرده باشد به شما خواهد گفت که افزایش آدرنالین چقدر هیجان انگیز است. این افزایش آدرنالین به طور طبیعی با سواری در زمین های ناهموار و سرعت بالا به وجود می آید. در حالی که محبوب است، اما بدون خطر هم نیست.

در حالی که دوچرخه سواری کوهستان خطراتی دارد، اما از نظر آماری ایمن تر از ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال و بیسبال است. خطر را می توان با پوشیدن تجهیزات ایمنی مناسب، حفظ کنترل در مسیر و همگام با نگهداری دوچرخه کاهش داد.

غواصی، صخره نوردی و حتی بسکتبال نیز خطرات خاص خود را دارند.

بزرگترین عامل خطر در دوچرخه سواری کوهستان، احتمال مرگ و میر در پی سقوط از یک مسیر ناامن است. حتی تصادف‌هایی که منجر به مرگ نمی‌شوند، سواران را چنان مجروح می‌کنند که روی صندلی چرخدار می‌نشینند یا با جراحی‌های بزرگی مواجه می‌شوند.

خطرات دوچرخه سواری کوهستان چیست؟

در حالی که ذهن ما اغلب سریع به سمت بدترین سناریوهایی مانند مرگ یا فلج می‌رود، اینها تنها انواع آسیب‌ها نیستند (و محتمل‌ترین هم نیستند).

چرا دوچرخه سواری کوهستان خطرناک است؟

عوامل خطر بسیار زیادی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود اما به آنها محدود نمی شود:

زمین: آیا در مسیرهای صخره ای تیز با ارتفاعات شیب دار دوچرخه سواری می کنید یا روی مسیری خاکی و هموار؟ عواقب تصادف بر روی این نوع سطوح می تواند نتایج بسیار متفاوتی داشته باشد.

خطای دوچرخه سوار: اشتباهات اتفاق می افتد. هیچ کس کامل نیست. فقط یک غفطت در ترمز می تواند بدترین عواقب را داشته باشد.

شکست ها: حتی اگر بهترین دوچرخه کوهستانی را که می توانید پیدا کنید بخرید، باز هم همه چیز به اشتباه پیش می رود. خرابی قطعات و پنچر شدن لاستیک ها می تواند منجر به مرگ و میر شود، بنابراین چند دقیقه وقت گذاشتن برای بازرسی دوچرخه خود قبل از هر سواری کار خوبی است.

سطح تجربه: چابکی و تمرکز همیشه در طول دوچرخه سواری مورد تقاضا هستند، به ویژه در دوچرخه سواری کوهستان. سواران با تجربه کمتر در معرض تصادف هستند.

سبک: برخی از مسابقات می‌توانند خطرناک‌تر و سخت‌تر از سایرین باشند، به همین دلیل است که دوچرخه سواران باید در مسیر بسیار محتاط باشند. دوچرخه سواران سراشیبی از نظر آماری بیشتر از دوچرخه سواران کراس کانتری در معرض آسیب هستند.

انواع آسیب های دوچرخه سواری کوهستان

آسیب های دوچرخه سواری کوهستان

حتی با افزایش تمرکز بر ایمنی، همچنان آسیب های دوچرخه سواری کوهستان اتفاق می افتد. تصادفات دوچرخه سواری چه جدی و چه غیر جدی اتفاق می افتد و دسته بندی های مختلفی از آنها وجود دارد، مانند:

آسیب های مفصلی: این آسیب ها در انگشتان، مچ دست، زانو، مچ پا و سایر مفاصل رخ می دهد که از پیچ خوردگی گرفته تا دررفتگی و بدتر از آن متغیر است.

آسیب های پوست/بافت نرم: این آسیب ها چه نوع آسیب هایی هستند؟ به بریدگی ها، کوفتگی ها، پارگی ها و ساییدگی ها میگویند. بریدگی کم می‌توانید با کیت کمک‌های اولیه درمان کنید و به سواری ادامه دهید، اما یک زخم عمیق ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشد تا به درستی بهبود یابد.

شکستگی استخوان: این نوع صدمات برای دوچرخه سواران کوهستان در سراسر جهان اتفاق می افتد. به نظر می رسد استخوان ترقوه بیشترین آسیب را دارد، اگرچه استخوان ها در هر نقطه از بدن می توانند بشکنند. این آسیب‌ها همیشه می‌تواند به این معنا باشد که یک دوچرخه‌سوار دیگر هرگز با خیال راحت نمیتواند سوار  دوچرخه می‌شود.

آسیب های صورت/سر: ضربه، شدت این نوع آسیب ها را مشخص می کند. شکستگی بینی بد است، اما خونریزی داخل جمجمه به مراتب بدتر است. شما باید یک کلاه ایمنی عالی داشته باشید و باید آن را سر کنید.

آسیب‌های شکم/قفسه سینه: این آسیب‌ها بیشتر از هر کسی برای بچه‌ها اتفاق می‌افتد، مخصوصاً وقتی بچه‌ها خودشان را به فرمان دوچرخه می‌کوبند. این امر باعث شده است که دسته‌های فرمان صاف بدون پد ممنوع شوند.

تلفات: این نوع صدمات بدیهی است که منجر به مرگ می شود، اما همیشه مرگ در راه نیست. ضربه به قفسه سینه، کرونری های قطع شده، پارگی دیافراگم و کوفتگی های ریوی همه مواردی هستند که پس از ایجاد جراحت منجر به مرگ می شوند.

آیا دوچرخه سواری در کوهستان خطرناک ترین ورزش است؟

به طور خلاصه، نه، دوچرخه سواری کوهستان خطرناک ترین ورزش نیست.

نسبت به بسیاری از ورزش‌ها، مانند اسکیت، آسیب‌های بیشتری را ثبت می‌کند. از سوی دیگر، آسیب های بسیار کمتری نسبت به ورزش هایی مانند بیسبال و فوتبال دارد.

دوچرخه سواری در کوهستان بیش از 10 برابر خطرناک تر از اسکیت سواری است و از نظر آماری ایمن تر اسکیت بورد است. با این اوصاف، خطرش کمتز از موج سواری و نصف دوچرخه سواری در جاده خطرناک است.

تقریباً 5 برابر ایمن تر از فوتبال و تقریباً 7 برابر ایمن تر از بسکتبال است. دوچرخه سواری کوهستان در واقع تقریباً 10 برابر ایمن تر از راگبی و بیسبال است!

نکات ایمنی دوچرخه سواری کوهستان

در حالی که دوچرخه سواری کوهستان از نظر آماری ایمن تر از بسیاری از ورزش های دیگر است، ایمنی همچنان اهمیت دارد. خوشبختانه، نکات ایمنی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن و مدیریت ریسک خود رعایت کنید:

هرگز بدون کلاه ایمنی سوار نشوید: این بزرگترین قانون است. کلاه ایمنی احتمال آسیب دیدگی شدید سر را تا 2/3 کاهش می دهد. مطمئن شوید که ایمن، راحت و مناسب است.

پوشیدن وسایل مناسب: کلاه ایمنی همیشه ضروری است. کفش مخصوص دوچرخه کوهستان که از انگشتان پا در برابر ضربه های سخت محافظت می کند.

مسیر خود را بشناسید: اگر از مسیری رد میشوید که قبلاً هرگز رد نشده اید، آرام بروید. اقدامات احتیاطی اضافی مانند راه رفتن یا دیدن عکس ها و فیلمهایی که مسیر را نشان میدهند در نظر داشته باشید.

کنترل را حفظ کنید: هرگز فراتر از سطح مهارت خود کاری را انجام ندهید. ایمن توقف کنید، و از تصادف یا برخورد با دیگر سواران اجتناب کنید.

آیا دوچرخه سواری کوهستان به تنهایی ایمن است؟

آیا می توان در حالی که تنها هستیم با خیال راحت دوچرخه سواری کوهستان را انجام دهیم یا خیر؟ شما میتوانید تنهایی در کوهستان دوچرخه سواری کنید اما یک سری خطراتی دارد.

برای کاهش خطرات دوچرخه سواری منفرد در کوهستان چه کار باید کرد؟

آسیب‌ها: آسیب‌ها در بخش‌های قبلی تا حدودی توضیح داده شده‌اند، اما چه اتفاقی می‌افتد زمانی که تنها باشید آسیب ببینید. در این شرایط داشتن تلفن با شارژ کامل، آگاهی از موقعیت مکانی و داشتن آنتن ضروری است. همچنین باید مرتباً با کسی در تماس باشید کنید تا در صورتی که خبری از شما نشد کمک بفرستد.

حملات حیوانات: دانستن اینکه در برابر هر حیوانی چه کاری باید انجام دهید یک موضوع تحقیقاتی است زیرا واکنش برابر یک گوزن با واکنش برابر خرس یا شیر کوهی متفاوت است. باید بدانید چه حیوانی در آن منطقه است و تحقیق و پرس و جو کنید که در صورت مواجهه با آن حیوان چکار باید کرد.

شکار: جایی که حیوانات هستند، شکارچیان هم هستند. از رنگ های روشن در مسیر استفاده کنید تا مطمئن شوید که کسی را غافلگیر نمی کنید!

مسائل مکانیکی: با تعمیر و تعویض قطعات دوچرخه آشنا باشید. تجهیزات لازم برای تعمیر و تعویض قطعات دوچرخه را همراه داشته باشید. در صورت نیاز با یک فرد آشنا با تعمیر دوچرخه تماس بگیرید.

دوچرخه سواری در کوهستان می تواند خطرناک باشد. با این حال، انجام اقدامات احتیاطی میتوانید دوچرخه سواری لذت بخش و هیجان انگیزی داشته باشید.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *