E-bike-or-electric-scooter

دوچرخه برقی یا اسکوتر برقی: کدام یک برای شما مناسب شما است؟

از آنجا که وسایل نقلیه الکتریکی شخصی قدرتمندتر و مقرون به صرفه تر می شوند .دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترهای برقی ایستاده، به گزینه های عملی حمل و نقل برای بسیاری از مردم ، به ویژه در شهرهای شلوغ تبدیل شده اند.

اما وقتی نوبت به پول خرج کردن که میرسد ، ممکن است از خود بپرسید کدام نوع حمل و نقل برای شما مناسب است. من آنقدر خوش شانس هستم که توانسته ام انواع این وسایل نقلیه الکتریکی را امتحان کنم ، به طور مداوم جوانب مثبت و منفی هر یک را بسنجم ، بنابراین برای کمک به شما اینجا هستم.

 

چرا باید یک وسیله نقلیه برقی شخصی بخرم؟

بیایید این را بپذیریم: گشت و گذار در بیشتر شهرها یک موضل است.

 

در شهر هایی مانند نیویورک ، ماشین ها اغلب کندترین وسیله نقلیه برای رفت و آمد در شهر هستند. حتی اگر شما با کمترین میزان ترافیک روبرو باشید ، غیر معمول نیست که 15-30 دقیقه وقت خود را صرف پیدا کردن جا پارک هدر دهید. اتومبیل گران است ، هزینه هایی مانند بنزین ، بیمه ، مالیات شهرداری بر خودرو و لوازم جانبی خودرو ، داشتن خودرو را پر هزینه کرده است.

 

حمل و نقل عمومی نسبت به خودرو شخصی مقرون به صرفه تر و عالی برای محیط زیست است اما اغلب شلوغ ، پر از افراد آزار دهنده و بدبو هستند. همچنین استفاده از حمل و نقل عمومی همیشه شما را به مکان مورد نظر نمی رساند ، بلکه فقط در چند مکان اصلی متوقف می شود که ممکن است با مقصد شما فاصله زیادی داشته باشد. علاوه بر این ، شما هیچ گونه کنترلی بر حمل و نقل ندارید و ممکن است هر لحظه مترو یا اتوبوسی که سوار بر آن هستید خراب شود و متوقف شود و در نتیجه شما به محل مورد نظرتان دیر برسید.

یک دوچرخه الکترونیکی یا اسکوتر از هیچ یک از این مشکلات رنج نمی برد. در بسیاری از موارد ، این وسایل بهتر از اتومبیل ، قطار یا اتوبوس هستند. اسکوتر ها و دوچرخه ها را میتوان داخل مترو و اتوبوس برد بنابراین ، گزینه های چند حالته باز می شود: پیمودن مسافت طولانی با قطار و پیمودن مسافت کوتاه با اسکوتر یا دوچرخه بهترین مدل حمل و نقل میتواند باشد.

 

می پرسید: “اما در مورد دوچرخه ساده قدیمی چه فکری داری؟”

آنها عالی هستند! بدون اجزای الکترونیکی ، دوچرخه ها قطعاً بیشترین سازگاری با محیط زیست را دارند (اسکوترهای غیر برقی هم عالی هستند ).

 

اما برای بسیاری از مردم ، دوچرخه های قدیمی ، مناسب حمل و نقل روزمره شان نیست. دوچرخه سواری با دوچرخه ساده غیر برقی برای رفتن به یک جلسه مهم در فاصله 15 مایلی از ما و در تابستان قطعا گزینه خوبی نیست.

همچنین برای رفت و آمد در یک محله پر از تپه ، سرازیری و سربالایی هم همین موضوع صدق میکند.

همچنین ممکن است فرد دوچرخه سوار معلولیت یا ضعف خاصی داشته باشد که در آن صورت دوچرخه سواری بدون کمک یک موتور برقی سخت و دشوار یا غیر ممکن خواهد بود.

 

حتی اگر این سناریوها برای شما صدق نکند ، دوچرخه های الکترونیکی و اسکوترها آرامش بیشتری را برایتان ایجاد می کنند . اگر سفر شما طولانی تر یا سخت تر از آنچه که پیش بینی میکردید شود ، موتور دوچرخه الکترونیکی به شما کمک می کند بدون نگرانی از خستگی به سفرتان ادامه دهید.

 

باشه ، منو قانع کردی در آخر کدام یک را انتخاب کنم؟ دوچرخه یا اسکوتر؟

برای بسیاری ، انتخاب دوچرخه الکترونیکی یا اسکوتر الکترونیکی بدیهی خواهد بود. به چیزی نیاز دارید که در صندوق عقب ماشین شما جا شود؟ اسکوتر الکترونیکی تهیه کنید! آیا در کنار پیمودن راه ورزش هم میخواهید؟ یک دوچرخه الکترونیکی تهیه کنید! اما اگر هیچ یک از این دو مورد برای شما مهم نباشد ، تصمیم گیری پیچیده تر خواهد بود ، بنابراین من لیستی از مزایا و معایب هر دو نوع وسیله نقلیه را جمع آوری کرده ام.

 

به خاطر داشته باشید که هدف من این نیست که طرفداری یکی را بکنم ، بنابراین من به نفع هیچ یک از طرفین امتیاز نمیدهم. تنوع زیادی در میان اسکوترهای برقی و دوچرخه های الکترونیکی وجود دارد که منطقی به نظر می رسد. امیدوارم به برخی از موارد کلی اشاره کنم که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم آگاهانه تری بگیرید.

 

قابل حمل بودن

در بیشتر موارد ، این مورد کاملاً واضح است: اسکوتر برقی متوسط ​​کوچکتر و سبک تر از دوچرخه برقی متوسط ​​است. اکثر اسکوترهایی که آزمایش کرده ام در صندوق عقب یک سدان قرار میگیرند. اکثر دوچرخه ها این طور نیستند.

یک اسکوتر برقی معمولی بین 25 تا 50 پوند است. اما ، تعداد کمی از دوچرخه های الکترونیکی با وزن کمتر از 40 پوند وجود دارد و تعداد انگشت شماری از دوچرخه های الکترونیکی (بسیار گران) وزن زیر 30 پوند دارند. اساساً هر چیزی که کمتر از 50 پوند باشد در دنیای دوچرخه الکترونیکی “سبک” تلقی می شود و معمولاً دوچرخه های مقرون به صرفه بیشتر از 60 پوند نیستند. این وزن زیاد فقط بخاطر موتورها و باتری ها نیست ، دوچرخه های الکترونیکی اغلب قاب ها و لاستیک های سنگین تری دارند.

 

البته اسکوترهای سنگین و پرسرعت هم وجود دارند که بیش از 100 پوند وزن دارند. از طرف دیگر ، دوچرخه های الکترونیکی تاشو تا حد زیادی مشکل جابجایی دوچرخه سواران را حل می کنند ، معمولاً آنقدر کوچک هستند که بتوانند در قطار یا اتومبیل به راحتی برد.

قیمت

به طور کلی ، اسکوترهای برقی از دوچرخه های برقی مقرون به صرفه ترند. در حالی که اسکوترهای گران قیمت هم وجود دارد . اسکوترهای ابتکاری شرکت های معروف مانند شیائومی M365 ، GoTrax Xr یا Ninebot ES1 با قیمت کمتر از 500 دلار شروع می شوند.

 

در همین حال تعداد کمی از دوچرخه های الکترونیکی برند وجود دارد که زیر 1000 دلار باشد که من به شما توصیه کنم بخرید. دوچرخه های Rad Power آتی RadMission و Propella 3.4 به ذهنم خطور می کنند. در اروپا ، Analog Motion دوچرخه هایی با قیمت 999 پوند تولید می کند.

 

روند قیمت و عملکرد در بین دوچرخه های الکترونیکی نسبت به اسکوترهای الکترونیکی متفاوت است.

 

دوچرخه یک مزیت دارند: شما می توانید اکثر دوچرخه های معمولی را برقی کنید. چه از طریق یک کیت تبدیل ساده مانند Swytch یا روش های پیشرفته تر DIY ، می توانید با تبدیل فریمی که از قبل می شناسید و عاشق آن هستید به یک دوچرخه الکترونیکی به صرفه تبدیل کنید.

 

سرعت

در ایالات متحده ، دوچرخه های الکترونیکی معمولاً به 20 مایل در ساعت (کلاس 1 و کلاس 2) یا 28 مایل در ساعت (کلاس 3) محدود می شوند. نیویورک به طور خاص دوچرخه های الکترونیکی را به 25 مایل در ساعت محدود می کند.

 

در اروپا ، بیشتر دوچرخه های الکترونیکی به 25 کیلومتر در ساعت یا 15.5 مایل در ساعت محدود می شوند. بعضی از مکان ها دوچرخه برقی 45 کیلومتر در ساعت را مجاز می دانند ، اما معمولاً در رده موتور سیکلت قرار می گیرند که نیاز به بیمه و پلاک دارند.

 

برخلاف دوچرخه برقی ، برای اسکوتر برقی قانون خاصی برای محدود کردن سرعتشان وجود ندارد.

 

به طور کلی اکثر اسکوترها سرعتشان از دوچرخه کمتر است. Fluidfreeride’s Widewheel Pro می تواند 26 مایل در ساعت حرکت کند در حالی که Mantis قادر است فراتر از 40 مایل در ساعت برود. حتی روروک هایی مخصوص بچه ها وجود دارد که می توانند بیش از 100 مایل در ساعت حرکت کنند!

اگر سرعت اسکوتر ها از دوچرخه ها بیشتر نیست در عوض سرعت جابجایی و حمل آنها به مکانهایی که نمیتوان بر رویشان سوار شد نسبت به دوچرخه بسیار بیشتر است. اکثر اسکوترها جمع و جور هستند ، بدین معنی که مجبور نیستید آنها را در گاراژ ، پارکینگ یا هرجای دیگری بگذارید. به راحتی آنها را میتوانید داخل خانه در کنار تخت خوابتان بگذارید. آنها به اندازه کافی کوچک هستند که در صورت لزوم با سایر روش های حمل و نقل ترکیب شوند ، و شاید مهمتر از همه ، آنها به اندازه ای کوچک هستند که می توانند به داخل ساختمان های اداری و محل کار در کنار میز کار برده شوند. فرض کنید از دم یک کافی شاپ گذشتید و هوس خوردن قهوه به سرتان بزند، اگر با اسکوتر باشید براحتی میتوانید با اسکوترتان به داخل کافی شاپ بروید ، اما اگر با دوچرخه باشید باید از دوچرخه پیاده شوید محل مناسبی را برای قفل کردن دوچرخه پیدا کنید و سپس بروید قهوه بخورید.

 

ورزش

این یکی کاملا مشخص است کدام بهتر است: قطعا دوچرخه الکترونیکی بهتر است.

 

در حالی که برخی از دوچرخه های الکترونیکی کمک فوق العاده ای ارائه می دهند و در اصل می توان به عنوان موتور سیکلت سوار شان شد. یک مطالعه اروپایی سال گذشته نشان داد که راکبان دوچرخه برقی بیشتر از کسانی که دوچرخه های غیر برقی سوار میشوند ، ورزش می کنند ، فقط به این دلیل که تمایل بیشتری به سوار شدن دارند. همچنین یک آرامش خاطر خاصی در زمان استفاده از دوچرخه برقی برای راکبان وجود دارد که می دانند حتی اگر پس از یک سواری طولانی و سریع خسته شدند ، می توانند از موتور دوچرخه برقی کمک بگیرند.

 

علاوه بر این ، اگر هدف اصلی شما ورزش است ، هیچ ورزشی مانند رکاب زدن بر روی دوچرخ کمک خاموش کالری نمیسوزاند . متناوباً ، برخی از دوچرخه های برقی سبک نیز وجود دارد ، مانند Specialized’s Turbo Vado SL ، که به عمد طوری طراحی شده که کمترین کمک را موتور برقی اش به راکب برساند.

میزان مسافت

اکثر دوچرخه های الکترونیکی به دلیل اینکه بخشی کار را شما با رکاب زدن انجام میدهید ، میزان مسافت بیشتری را  نسبت اسکوترهای برقی با قیمت مشابه میتوانید طی کنید. اسکوترها اغلب زیر 40 مایل دامنه حرکتی دارند ، در حالی که در دوچرخه های الکترونیکی این دامنه حرکتی کاملاً طبیعی است. – Juiced CCX ادعا می کند 70+ مایل برد دارد ، که به نظر من واقع بینانه است ، در حالی که Vado SL ادعا می کند تا 120 مایل برد دارد.

 

از همه مهمتر ، دوچرخه های الکترونیکی با تمام شدن شارژ هنوز بدرد بخور هستند. اگر در هنگام پیمودن مسافت با دوچرخه برقی ، شارژش تمام شود میتوانید با رکاب زدن به پیمودن مسافت ادامه دهید اما در  اسکوتر برقی این کار شدنی نیست و پیمودن ادامه مسیر بدون شارژ بسیار دشوار است.

از طرف دیگر اگر باتری  اسکوتر شما تمام شد ، می توانید تاکسی بگیرید و اسکوتر را در صندوق عقبش بگذارید و ادامه مسیر با تاکسی بروید.اما با دوچرخه الکترونیکی نمی توانید این کار را انجام دهید.

 

ایمنی

به نظر می رسد دوچرخه های الکترونیکی ایمن تر از اسکوتر برقی است. چرخ های بزرگ می توانند تا حد زیادی میتواندد از چاله ها عبور کنندو در جاده های خیس باعث ایجاد ثبات بهتر می شوند. چرخ های بزرگ و قاب های سنگین به معنای ثبات بیشتر است و اندازه بزرگتر دوچرخه شما را در جاده برای باقی افراد بیشتر نمایان میکند.

 

 

چندین مطالعه در مورد تصادفات رانندگی نشان می دهد که اسکوترهای برقی نسبت به تعدادشان میزان تصادف بیشتری از دوچرخه های استاندارد دارند .

 

کارایی

اگر از وسیله نقلیه الکتریکی خود برای حمل بار استفاده می کنید ، دوچرخه برقی انتخاب بهتری نسبت به اسکوتر برقی است.

 

در بازار دوچرخه های مخصوص حمل بار مختلفی وجود دارد، از دوچرخه های قیمت مناسب RadRunner و Ariel Rider M کلاس گرفته تا Tern HSD و .GSD اگر اکثر مواقع بار بسیار  سنگین میخواهید با دوچرخه حمل کنید ، دوچرخه های سبد دار Urban Arrow Shorty و Reise & Müller Load مناسب شماست. حتی اگر دوچرخه الکترونیکی شما برای حمل بار طراحی نشده باشد ، مطمئناً می توانید آن را برای این کار با تعبیه تریلرهای Burley Travoy  مناسب حمل بار کنید .

 

 

ماندگاری

چند سالی است که اسکوترهای برقی بسیار محبوب شده اند ، در حالی که دوچرخه های الکترونیکی مدت طولانی تری نسبت به اسکوتر برقی وجود داشته است. بیشتر مشکلاتی که ممکن است در دوچرخه برقی با آنها روبرو شوید مشکلاتی است که فروشگاه دوچرخه محلی شما می تواند مشمل را رفع کند. بسیاری از دوچرخه های برقی از طریق نمایندگی ها به فروش می رسند که گران ترند اما خدمات پس لز فروش مستقیم و خوبی دارند هم درمورد اجزای مکانیکی و هم در مورد اجزای برقی دوچرخه. علاوه بر این ، بسیاری از دوچرخه های الکترونیکی نیز توسط شرکت هایی ساخته شده است که چندین دهه دانش در مورد ساخت دوچرخه های سنتی دارند ، و یک اطمینان خاطر خوبی برای شما دارند.

 

برای مقایسه ، بسیاری از اسکوترهای از قطعات اختصاصی استفاده می کنند ، اکثر مغازه های دوچرخه فروشی روی اسکوتر کار نمیکنند ، فروشندگان اسکوتر ساده بسیار کم هستند و اسکوترهای برقی بیشتر توسط شرکت هایی ساخته می شوند که فقط چند سال است وجود دارند. برخی از تولید کنندگان و فروشندگان می توانند پشتیبانی خوبی ارائه دهند .

 

در کل دوچرخه های الکترونیکی دوام بیشتر و قابلیت سرویس دهی بهتر را دارند.

 

کیف پول پر ملاتی دارید؟ چرا هر دو را نخرید؟!

اگر توانایی تهیه دوچرخه الکترونیکی و اسکوتر الکترونیکی را دارید ،  داشتن هر دو می تواند به شما کمک کند تا از هر دو جهان بهترین بهره را ببرید. من در آپارتمان خود یک دوچرخه برقی و اسکوتر سبک وزن دارم. برای دوچرخه سواری و کارهای باری ، از دوچرخه استفاده میکنم ، اما هنگامی که نیاز به سفرهای کوتاه سریع دارم یا قصد دارم سفر را با ماشین یا قطار ترکیب کنم ، از اسکوتر استفاده میکنم.

 

در آخر اگر به دنبال یک وسیله نقلیه سازگار با محیط زیست و کوچک ، سبک هستید ، هر یک از این وسایل نقلیه میتواند جایگزین خودروتان باشد.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *