قطعات دوچرخه

اگر می خواهید دوچرخه خود را برای چالشی جدید به روز کنید. دنرو در کنار شماست

دوچرخه شما سزاوار کیفیت است

قطعات دوچرخه

قطعات دوچرخه خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

قطعات دوجرخه به مراقبت و بررسی مداوم نیاز دارد. مهم نیست که دارای یک دوچرخه جاده ای هستید و از آن در داخل شهر و جاده های هموار استفاده می کنید و  یا دارای یک دوچرخه کوهستان هستید که باید در مسیر های ناهموار مقاوم باشد. عملکرد مناسب تمامی قطعه های دوچرخه را هرگز نباید دست کم گرفت.
ایمنی دوچرخه در اولویت یک دوچرخه سوار قرار دارد. بنابراین باید توجه لازم را به قطعات دوچرخه خود داشت و بازرسی  منظم توسط یک تعمیرکار دوچرخه را در برنامه های خود قرار داد. 

قبل از طی مسیر، باید همیشه دوچرخه خود را به طور کامل اما سریع بررسی کنید. فقط بررسی چند مرحله قبل از حرکت می تواند در پیدا کردن نقاط ضعف دوچرخه به شما کمک کند در نتیجه شما در برابر خطرات احتمالی ایمن خواهید ماند. مهم ترین قسمت های دوچرخه که باید همیشه دارای عملکرد درستی باشند شامل ترمزها، چرخ ها و فرمان است . اگر یکی از این قطعات به خوبی کار نکنند قطعا در مسیر به مشکل برخواهید خورد. همیشه به شرایط و عملکرد مناسب قطعات اصلی دوچرخه دقت کافی داشته باشید.

با افزایش تدریجی تنوع در قطعات انواع دوچرخه در سایت دنرو تا کنون تنوع گسترده ای از قطعات و اجزا عالی انواع دوچرخه، اعم از دوچرخه شهری، دوچرخه کوهستان، دوچرخه برقی و دوچرخه تاشو پیش روی شماست. مهم نیست که قطعات مورد نیاز شما چقدر کوچک و یا حتی غیر ضروری است. دنرو امکان ارسال تمامی قطعات  جانبی و اصلی دوچرخه را به تمام نقاط ایران را فراهم آورده است. با بررسی مدل ها، کشور سازنده، شرکت های تولید کننده و اطلاعات دیگر آنچه را که می خواهید پیدا کنید و بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

آشنایی با اجزا دوچرخه

 • بدنه : بدنه دوچرخه اغلب از چند لوله اصلی تشکیل می‌شود. در دوچرخه‌های جاده ای و دوچرخه کوهستان شکل آن به صورت مثلث بوده و جنس بدنه می‌تواند از مواد مختلف مانند آهن، آلومینیوم یا کربن ساخته شود. جنس آلومینیوم به علت سبک بودن آن برای اکثر افراد بهترین انتخاب است. برخی از برند ها با ایجاد تغییراتی در سبک و سیاق بدنه به گونه ای، امضای خاص خود را ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال شرکت جی تی، با ساخت یک مثلث کوچک در بالای مثلث اصلی، دوچرخه های خود را از لحاظ ظاهری با سایر دوچرخه ها متمایز کرده است.

 

قطعات دوچرخه - دوشاخ
 • فرمان : فرمان ها دارای اشکال مختلفی هستند. برخی از فرمان ها به صورت یک خط صاف، برخی به صورت منحنی و برخی از آن ها کورسی کلاسیک هستند که به دراب نیز معروف اند. اگر عرض فرمان بزرگتر باشد کنترل بهتری را به دوچرخه سوار می دهد اما در عوض امکان رد شدن از مسیر های باریک را بدشوارتر می کند.
قطعات دوچرخه - کورپی فرمان
 • زین یا صندلی: مستقل از تنظیم ارتفاع، اکثر زین‌ها امکان تنظیمات ریزتری مانند تنظیم سطح افقی را هم دارند. بعضی از افراد زین‌های ورزشی نازک را ترجیح داده و بعضی‌ها زین‌های بزرگتر و راحت را می پسندند.
قطعات دوچرخه - لوله زین
 • لاستیک یا تایر: تایرها به وسیله چند فاکتور مانند اندازه، میزان عاج و عرض شناخته می‌شوند. تایرهای صاف‌تر برای دوچرخه شهری و آسفالت مناسب است و   تایرهای عریض‌تر و پر عاج مناسب دوچرخه کوهستان و جاده های ناهموار است. 
قطعات دوچرخه - پنجه رکاب
 • طبق قامه: طبق قامه، صفحه‌ای است که در انتهای آن رکاب هامتصل می‌شوند. تعداد چرخ دنده روی طبق قامه، دنده‌های جلوی دوچرخه شما را مشخص می‌کند.
قطعات دوچرخه - شانژمان
 • طبق عوض کن : طبق عوض کن در واقع همان دستگاهی است جهت تعویض دنده جلو. طبق عوض کن یک ابزار دارای فنر برای تعویض دنده‌های جلو می باشد.طبق عوض کن با فشار عرضی به زنجیر دوچرخه، زنجیر را روی یکی از چرخ‌دنده‌های تعبیه شده روی طبق قامه می‌اندازد.
قطعات دوچرخه - دسته دنده
 • دسته ترمز: اهرمی است که باعث می‌شود ترمزهای روی چرخ ها عمل کنند. انرژی وارد شده به دسته دنده  ممکن است به وسیله یک سیم و یا با یک سیستم هیدرولیک به مکانیزم اصلی ترمز منتقل شوند. قسمت اصلی ترمز یا به صورت لقمه ای است که دو قطعه را روی طوقه دوچرخه فشار می‌دهد و یا دیسکی است که دو لنت را روی یک دیسک که وسط چرخ قرار گرفته است، می‌فشارد. در دوچرخه‌های کورسی ممکن است دسته ترمز و دسته دنده در یک مکانیزم تعبیه شده باشند.
قطعات دوچرخه - ترمز
 • خودرو: خودرو به چرخ دنده‌هایی گفته می شود که به چرخ عقب بسته می‌شوند و باعث می‌شوند زنجیر بتواند با حرکت روی آن‌ها، سرعت و قدرت متفاوتی به چرخ وارد کند. در واقع اگر خودروی دوچرخه شما ۹ چرخ دنده داشته باشد، به این معنی است که دوچرخه شما دارای  ۹ دنده در عقب خواهد بود.
قطعات دوچرخه - زنجیر
قطعات دوچرخه - بدنه
 • دو شاخ: به وسیله ای که به جلوی بدنه وصل شده، و چرخ جلو را نگه می دارد دوشاخ می گویند. اگر دوشاخ بدون فنر و به صورت ساده باشد به آن دوشاخ خشک یا معمولی می‌گویند و اگر دو شاخ دارای کمک فنر باشد، ممکن است از نوع بادی باشند یا از نوع روغنی. وضعیت کمک دوشاخ‌های فنر دار به وسیله یک کنترل روی خود کمک فنر و یا روی دسته قابل کنترل و باز و بسته شدن است. شایان ذکر است، وجود کمک فنر بخشی از انرژی رکاب زدن را ذخیره می کند و به همین دلیل است که دوچرخه‌های جاده، دارای کمک فنر نیشتند و از دو شاخ‌های خشک استفاده می‌کنند.
قطعات دوچرخه - فرمان
 • کورپی فرمان: کورپی در واقع وسیله ای است که فرمان دوچرخه را به بدنه ی آن متصل می کند. کورپی بلندتر و یا کوتاه تر امکان تنظیم زاویه نشستن را به دوچرخه سوار می دهد. در اکثر انواع کورپی به وسیله یک پیچ می توان زاویه را تغییر داد و فرمان را کمی بالاتر و نزدیکتر آورد.
قطعات دوچرخه - صندلی
 • لوله زین: لوله زین به گونه ای است که از بالا به زین وصل می‌شود و پایین آن در بدنه دوچرخه فرو می‌رود. از این طریق می‌توان زین را در ارتفاع مناسب و دلخواه تنظیم کرد. 
قطعات دوچرخه - تایر
 • پنجه رکاب: پنجه رکاب‌های حرفه‌ای دارای بخشی هستند که می تواند به کفش حرفه ای قفل شود تا دوچرخه سوار بتواند حین بالا کشیدن پا به رکاب هم فشار بیاورد. این نوع از پنجه رکاب برای مصارف شهری مناسب نیست چراکه در صورت بروز خطر جدا شدن از دوچرخه کمی دشوار تر می شود.
قطعات دوچرخه - طبق قامه
 • شانژمان: شانژمان همان دستگاه تعویض دنده عقب می باشد. این قطعه، در اصل یک فنر دقیق است که یک فشاری عرضی را به زنجیر وارد می کند و زنجیر را روی چرخ دنده مورد نظر می اندازد.
قطعات دوچرخه - طبق عوض کن
 • دسته دنده: دسته دنده همان قطعه یا اهرمی است که با فشار آوردن بر روی آن، شانژرمان یا طبق عوض کن به حرکت در می اید و باعث می شود زنجیر روی چرخ‌دنده‌های مختلف حرکت کند. دسته دنده دارای انواع مختلفی است. در مدل‌های ساده‌ با چرخاندن یک چرخ روی دسته، دنده عوض می‌شود و گاهی با کشیدن اهرم‌ها، مستقیما شانژرمان هل داده می شود.
قطعات دوچرخه - دسته ترمز
 • ترمز: ترمز ها با ایجاد ایجاد اصطکاک وظیفه نگه داشتن دوچرخه را به عهده دارند. اصطکاک  در ترمزهای دیسکی، بین یک صفحه فلزی واقع در وسط چرخ و دو لنت اتفاق می‌افتد و در ترمزهای لقمه‌ای، اصطکاک بین دو لقمه و طوقه دوچرخه اتفاق می افتد. ترمزهای دیسکی اغلب کارایی بهتری دارند اما تنظیم و تعویض آن‌ها دشوار است و به همین دلیل هنوز هم خیلی‌ از افراد از ترمز های لقمه‌ای استفاده می کنند.
قطعات دوچرخه - خودرو
 • زنجیر: زنجیر انرژی رکاب زدن و چرخیدن طبق قامه دوچرخه را به چرخ عقب منتقل می‌کند. زنجیر مابین چرخ دنده طبق قامه و خودرو کشیده می شود.