دوچرخه سواری فواید

24 فایده شگفت انگیز دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری

دوچرخه سواری می‌تواند یکی از بهترین تصمیماتی باشد که در زندگی اتخاذ می‌کنید. تصمیمی که منجر به سرگرمی، لذت بردن از طبیعت و هوا، کمک به حفظ محیط زیست، تناسب اندام و حال خوش شما خواهد شد. فواید دوچرخه سواری بسیار بیشتر از چیزی است که فکر می‌کند. بنابراین در صورتی‌که هنوز به اهمیت این ورزش و فواید شگفت انگیز آن پی نبرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا فواید دوچرخه سواری برای سلامت بدن و محیط زیست را بررسی کنیم.

دوچرخه سواری 13

 

 

فواید دوچرخه سواری برای سلامت بدن

 

تقویت و ساخت عضله

دوچرخه سواری یکی از تمرین‌های فوق العاده برای پا و عضلات همسترینگ (پشت ران) است. بالا رفتن از سربالایی‌ها، دوچرخه سواری با دنده‌های بالاتر، دوچرخه سواری با حداکثر سرعت و تمرین‌هایی از این قبیل در طولانی مدت به ساخت و تقویت عضلات شما کمک خواهد کرد. اما توجه داشته باشید که این تمرین‌ها را باید به‌صورت اصولی و در طولانی مدت انجام دهید.

 

دوچرخه سواری 12

کاهش وزن

ورزش‌های هوازی و مستمر یکی از موثرترین راهکارهای کاهش چربی بدن است. دوچرخه سواری به مدت یک ساعت در طول روز تأثیر زیادی بر روی کاهش درصد چربی بدن و لاغری شما خواهد داشت. بنابراین به‌راحتی با خرید دوچرخه مناسب می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید. اما توجه داشته باشید که تغذیه نیز در این کاهش وزن بی تأثیر نیست و باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

 

کاهش استرس

یکی از اصلی‌ترین فواید دوچرخه سواری برای دوچرخه سواران در هر سنی، کاهش استرس است. دوچرخه سواری شما را مجبور می‌کند تنفس‌تان را تنظیم کنید، عمیق‌‌تر نفس بکشید و به جای استرس بر روی پدال زدن‌تان تمرکز کنید. بنابراین در دنیای دیجیتال، دوچرخه ساده‌ترین راهکار برای رهایی از استرس و تنش روزانه است.

 

دوچرخه سواری طراوت

 

محافظت از زانوها

شاید تصور کنید که دوچرخه سواری تأثیر مخربی بر روی زانوها دارد. اما واقعیت این است که با تنظیم درست ارتفاع دوچرخه و خرید یک دوچرخه با کیفیت می‌توانید از زانوهایتان محافظت کنید. در نتیجه دوچرخه سواری ورزشی است که محدودیت سنی ندارد و حتی در سنین بالا نیز فعالیتی مناسب و موثر خواهد بود. بنابراین سعی کنید این ورزش را اصولی را یاد بگیرید نه برای انجام ندادن آن بهانه بیاورید.

 

بیشتر  ماماچاری (mamachari) چیست؟

بهبود وضعیت تنفسی

همراه با درگیر شدن عضلات پاهایتان، دوچرخه سواری ظرفیت ریه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. زمانی‌که شما در حین تمرین نفس عمیق می‌کشید، بدن با گسترش ظرفیت ریه‌ها، اکسیژن بیشتری را وارد خون می‌کند.

 

 

دوچرخه سواری جوانی

 

کمک به خواب بهتر

یکی از دلایل افزایش وزن، بی‌خوابی است. بنابراین یک بدن سالم به خوابی کافی و عمیق در طول شب نیاز دارد. یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری کمک به بهبود خواب است. در واقع دوچرخه سواری یک روش عالی برای بهره‌مندی از خواب ناشی از ورزش خواهد بود. دلیل این امر نیز این است که اضطراب را کاهش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود، که هر دو عامل تأثیر زیادی بر روی رفع بی‌خوابی دارند.

 

 

بهبود نیروی جنسی

افزایش جریان خون در بدن، راهکاری عالی برای افزایش نیروی جنسی و مقابله با پیری (ناتوانی جنسی) است. مطالعات نشان می‌دهد که حداقل 3 ساعت انجام این ورزش در طول هفته، ناتوانی جنسی را در میان مردان تا 30 درصد کاهش خواهد داد. همچنین دوچرخه سواری بانوان نیز یائسگی را تا چندین سال به تأخیر خواهد انداخت.

 

دوچرخه سواری و پوست

 

سلامت قلب

دوچرخه سواری می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به شدت کاهش دهد. در واقع این ورزش فعالیتی است که منجر به سلامت قلب می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

 

بهبود سطح کلسترون خون

از دیگر فواید دوچرخه سواری برای سلامت بدن می‌توان به بهبود سطح کلسترول خون اشاره کرد. این ورزش همانند دیگر فعالیت‌های هوازی، میزان کلسترول خوب در بدن را افزایش و کلسترول بد خون را کاهش خواهد داد.

 

بیشتر  چرا دوچرخه سواری برای دیسک کمر خوب است؟

دوچرخه سواری مزایا

 

پیشگیری از سرطان

به طور کلی هر نوع ورزشی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. دوچرخه سواری نیز یکی از بهترین ورزش‌هایی است که تأثیر آن بر روی کاهش خطر ابتلا به سرطان اثبات شده است. بنابراین با انجام این ورزش به طور منظم می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را تا 45 درصد کاهش دهید.

 

کنترل دیابت

افراد مبتلا به دیابت نوع دو، گردش خون ضعیف‌تری در قسمت پایین تنه خود دارند که اغلب منجر به متورم شدن پاها می‌شود. دوچرخه سواری راهکاری بی‌نظیر برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو است که در کنار تنظیم قند خون منجر به کاهش تورم و درد پا نیز خواهد شد.

 

افزایش قدرت مغز

دوچرخه سواری با بهبود گردش جریان خون به مغز منجر به بازسازی سلول‌های عصبی و بهبود حافظه خواهد شد.

 

عکس دوچرخه سواری 1

کمک به کاهش فشار خون

کاهش فشار خون یکی دیگر از فواید این محصول برای سلامت بدن است که منجر به بهبود گردش جریان خون از پاها به قلب خواهد شد.

 

کمک به جوانسازی پوست

راز این ورزش برای بهبود کیفیت پوست و جوانسازی آن، این است که با افزایش گردش خون در بدن، مواد مغذی بیشتری را به سلولهای پوستی می‌رساند و سموم آن را نیز دفع می‌کند. در نتیجه تأثیر آن بر روی کاهش چروک‌های پوستی و جوانسازی آن قابل مشاهده خواهد بود.

 

بهبود عملکرد دستگاه گوارش با دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یکی از فعالیت‌هایی است که منجر به حرکت مکرر روده می‌شود. از این رو، می‌تواند منجر به دفع راحت‌تر، کاهش نفخ و در نهایت بهبود علمکرد دستگاه گوارش شود.

 

دوچرخه سواری 1

 

تقویت سیسم ایمنی بدن با دوچرخه سواری

ورزش‌های هوازی تأثیر زیادی بر روی تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. به‌گونه‌ای که احتمال ابتلا به سرما خوردگی در افرادی که حداقل 5 روز در هفته ورزش می‌کنند، نسبت به افرادی که اصلا ورزش نمی‌کنند، 40 درصد کمتر است.

 

بهبود ساختار استخوان‌ها

ورزش یکی از اقداماتی است که منجر بهبود تراکم استخوان‌ها می‌شود. در نتیجه راهکاری بی نظیر برای مقابله با پوکی استخوان در سنین بالاست.

 

بیشتر  فواید دوچرخه سواری برای روح و ذهن انسان

افزایش طول عمر

یکی دیگر از فواید این افزایش طول عمر است. مطالعات نشان می دهند که افرادی که از این وسیله استفاده می‌کنند نسبت به سایر افراد 4 یا 5 سال بیشتر عمر می‌کنند.

 

بهبود آرتروز

دوچرخه سواری اصولی یکی از ورزش‌هایی است که می‌تواند از پیشرفت آرتروز جلوگیری کند و درد ناشی از آن را کاهش دهد.

 

بهبود وضعیت نشستن

یکی از مهمترین نکاتی که سواران باید به آن توجه داشته باشند، وضعیت صحیح بدن هنگام دوچرخه سواری است. زمانی‌‎که ورزشکار در یک حالت درست قرار می‌گیرد، در سایر فعالیت‌ها نظیر نشستن نیز وضعیت بدنی بهتری خواهند داشت. در نتیجه کمتر دچار کمر درد نیز می‌شوند.

فواید دوچرخه سواری برای محیط زیست

 

کاهش آلودگی هوا

خودروها یکی از اصلی‌تری عاملان آلودگی هوا هستند که آلاینده‌های مضری را منتشر می‌کنند. دوچرخه سواری هیچ آلاینده تولید نمی‌کند و می‌تواند به تمیز نگه داشتن هوای شهر کمک کند.

 

کاهش آلودگی صوتی

دوچرخه در مقایسه با موتور اتومبیل‌ها، آلودگی صوتی ندارند. از این رو، استفاده از دوچرخه یا دوچرخه برقی برای رفت و آمد منجر به کاهش سر و صدا و ایجاد یک محیط دلپذیر خواهد شد.

 

به فضای کمتری نیاز دارد

یکی از مشکلاتی که همیشه با آن درگیر هستیم، پارکینگ است. یک پارکینگ اتومبیل را می‌توان برای پارک 12 دوچرخه استفاده کرد. در نتیجه با خرید دوچرخه دیگر نیازی به پیدا کردن پارکینگ یا جای پارک نخواهید داشت.

 

کاهش مصرف انرژی

یکی از بهترین مزیت‌های دوچرخه سواری کاهش مصرف انرژی و حفظ آن برای آینده‌گان است. از این رو دوچرخه سازگاری بسیار زیادی با محیط زیست دارد و تنها تفاوت دوچرخه با محصولاتی مانند دوچرخه برقی یا موتور برقی این است که این محصولات با داشتن تمام مزایای بالا ولی مصرف انرژی الکتریکی دارند.

مزایای دوچرخه برقی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *