معرفی انواع دوچرخه

انواع دوچرخه
انواع دوچرخه

دوچرخه

خرید دوچرخه جز موضوعاتی است که قبل از عملی کردن آن مانند ماشین و یا هر وسیله نقلیه دیگر نیاز به جستجو و جمع آوری اطلاعات دارد تا بتوان بر اساس اطلاعات موجود و بسته به نیاز و خواسته خود بهترین انتخاب کرد.

راهنمای خرید دوچرخه و انواع آن

دوچرخه این وسیله مکانیکی ابتدا 2300 سال قبل از میلاد مسیح در کشور هایی از جمله مصر، چین و هند دیده شده است و می توان تصاویر موجود از دوچرخه های ابتدایی را بر روی دیوار قارها مشاهده کرد. ریشه کلمه دوچرخه از KYKLOS گرفته شده است. KYKLOS کلمه ایی است یونانی که بعد ها به BICYCLE  تغییر یافته است.

پیشوند BI به معنای “دو” و کلمه Cycle به معنی “دایره” و یا “طوقه” است. در تاریخ این وسیله مکانیکی، “سله ریفر” نامی است که در ابتدا به آن داده شد و به رسمیت شناخته شد. “سله ریفر” از  دو طوقه چوبی تشکیل شده بود که  از پاها در حالتی شبیه به راه رفتن استفاده می شد و دوچرخه را به طرف جلو و عقب هدایت می کرد.

در سال 1690 (سیوارک) فرانسوی به این وسیله مکانیکی چوبی بدون چرخ  لقب اسب چوبی را داد.  این اسبهای چوبی توانستند در فرانسه تکامل بیشتری یابند، به گونه ایی که اگر فرد در حالتی مشابه راه رفتن پای خود را به زمین می زد، سرعت حرکت این اسب چوبی در سطوح افقی و سراشیبی تا 5 کیلومتر در ساعت افزایش پیدا می کرد. اسب چوبی در آن زمان برای افراد بزرگسال مورد استقبال واقع نشده بود و توجه اهالی پاریس را به خود جذب نکرد و تنها وسیله ایی بود برای بازی کودکان.

تاریخچه تکامل دوچرخه :

 1. سال 1816 : اضافه شدن فرمان به “سله ریفر” توسط فردی آلمانی به نام «وندریز»
 2. سال 1817 : اضافه شدن زین توسط فردی از شهر کالسروهه به نام «براون فون دریاس»
 3. سال 1818: در این سال فردی فرانسوی با نام «بارون ساوربرن» دوچرخه ایی جدید طراحی کرد. این دوچرخه دارای دو لاستیک مشابه به دوچرخه های امروزی بود با این تفاوت که  لاستیک جلو بسیار بزرگتر از لاستیک عقب بود. در طراحی این دوچرخه دو لاستیک به وسیله طناب حلقوی به صورت دایره وار به یکدیگر متصل بودند.
 4. سال 1821: «لوییس گوهبر» دوچرخه ایی مشابه به دوچرخه «بارون ساوربرن» طراحی کرد. تفاوت دوچرخه او با دوچرخه قبلی در استفاده از طناب بود. او در این دوچرخه به جای استفاده کردن از طناب از زنجیر استفاده نمود.
 5. سال 1834: آهنگر اسکاتلندی به نام «مک میلان» یک پنجه رکاب ابتدایی به دوچرخه های موجود در آن زمان اضافه کرد.
 6. سال 1860: در کارخانه ی تولید دوچرخه فرانسوی به نام «پیرمیشو» فردی جوان با نام «پیرلالمنت» استخدام شد. پیرلالمنت تغییراتی را روی دوچرخه های موجود انجام داد. ازجمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  قسمت هایی چوبی دوچرخه را با میله های فلزی تعویض کرد.
  بخش خارجی چرخ های چوبی را با نوار پلاستیکی پوشاند.
  این دوچرخه ساخته شده توسط پیرلالمنت با گذر زمان ارتقا یافت و نهایتا با نام “ولوسپیدیا ولوسی پتل” معروف گردید. اگرچه نسبت به دوچرخه های امروزی راحت نبود اما به عنوان اولین دوچرخه ترمز دار در تاریخ دوچرخه ثبت شد. باگذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی افراد مختلفی از سراسر جهان تغییرات کوچک و بزرگی را روی این وسیله مکانیکی اعمال کردند. تا به امرزو می توان گفت هزاران تغییر ایجاد شده تا دوچرخه های امروزی به وجود آمده اند. حال این اسب چوبی به یک وسیله حمل نقل تبدیل شده که هم کودکان و هم بزرگسالان از آن به عنوان تفریح، ورزش، تناسب اندام و وسیله ایی جهت حمل و نقل استفاده می کنند. روند صعودی تغییرات دوچرخه باعث شده است که انواع مختلفی از آن در جهان با اهداف،کاربردها و عملکرد های متفاوتی تولید و استفاده شوند. در ادامه به بحث در مورد انواع دوچرخه خواهیم پرداخت.

انواع دوچرخه

اگر قصد خرید دوچرخه را دارید باید بدانید که دوچرخه ها بر اساس کاربرد و عملکردشان به دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. دو چرخه ها به دسته های زیر طبقه بندی می شوند.

 • تفریحی
 • سایکل‌توریستی
 • شهری
 • کوهستان
 • برقی
 • تاشو

دوچرخه تفریحی

دوچرخه های تفریحی در دسته ایی از دوچرخه هایی قرار می گیرند که هدفشان  رفتن به مسافت های کوتاه مثل سر زدن به یک دوست خوب، چرخ زدنی در شهر و مواردی از این قبیل است. این دوچرخه ها حتی ممکن است دنده ایی نداشته باشند. حالت نشستن آن به صورت عمودی است. این دسته از دوچرخه ها مناسب برای مسافت های کوتاه، نداشتن نیاز به سرعت بالا و نبود سربالایی است. اگر قصدتان خرید دوچرخه برای استفاده داخل شهری است، دوچرخه تفریحی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

دوچرخه توریستی

این دوچرخه ها برای مسافت های زیاد و رکاب زدن های طولانی مدت مناسب است. دوچرخه هایی که می توان با آن مسافت بین دو شهر و حتی مسافت بین دو قاره را طی کرد. این مدل از دوچرخه ها به گونه ایی طراحی شده اند که با حداقل وسایل و امکانات، امکان تعمییر آن وجود دارد تا افراد در هنگام مسافرت های طولانی با دوچرخه دچار مشکل نشوند.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه های کوهستان یکی از جدید ترین دوچرخه ها در تاریخ تولید دوچرخه است. این دوچرخه ها دارای کمک فنر، تایر های پهن و بدنه مقاوم تری نسبت به انواع مدل های دوچرخه است. به وسیله این دوچرخه امکان بالا رفتن از شیب های تند و همچنین پایین امدن سریع را فراهم می کند. علت آن دارا بودن دنده با گستره نسبتا زیاد است.

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری مناسب برای رفت و آمد بر روی آسفالت است به همین منظور چرخ های آن باریک تر از دوچرخه  کوهستان است اما ترمز های خوب آن می تواند امنیت را در خیابان های داخل شهر فراهم آورد. حالت نشستن بر روی این دوچرخه ها تقریبا عمود بوده، در نتیجه می توان دید بهتری بدون استفاده از آینه نسبت به اطراف داشته باشیم.  فرمان دوچرخه شهری معمولا صاف بوده و عرض آن‌ها زیاد نیست تا هنگام حرکت در جمعیت و حتی لابلای ماشین‌ها دچار مشکل نشویم. اگر قصد خرید دوچرخه ای را دارید که بتوانید به راحتی در شهر های شلوغ رفت آمد کنید و نهایت لذت را ببرید دوچرخه های شهری بهترین گزینه برای شما است.

دوچرخه برقی

این روز ها افزایش علاقه مندان به دوچرخه برقی دارای سیر صعودی می باشد.دوچرخه برقی با دارا بودن موتور برقی، می تواند کمکی عالی برای رکاب زدن باشد و در نتیجه، از خستگی جلوگیری کرده و لذت دوچرخه سواری را چندین برابر کرده است. دوچرخه برقی بر خلاف موتور برقی دارای رکاب می باشد، اما هر زمانی که شما اراده کنید، گوش به فرمان است تا به شما کمک کند و رکاب زدن را برای شما راحت تر و لذت بخش تر کند. اگر کمی در رکاب زدن تنبل هستید و یا زود خسته می شوید خرید دوچرخه برقی می تواند یشنهاد فوق العاده ای باشد.

دوچرخه تاشو

زندگی آپارتمانی و کمبود جا مساله ایی است که افراد بسیاری در سراسر جهان با آن رو به رو هستند. این موضوع یکی از موانعی است که شاید شما هم با آن روبه رو باشید و به همین دلیل لذت دوچرخه سواری را از خود منع کرده باشید. فرض کنید چقدر خوب می شد اگر دوچرخه قابلیت کوچکتر شدن داشته باشد. نه تنها به صورت افقی بلکه به صورت عمودی هم تا شود و فضای کمتری را بگیرد. دوچرخه تاشو دوچرخه ای است که به خوبی می توان آن را در خانه جای داد و با آسانسور آن را حمل کرد. دوچرخه تاشو دارای چرخ های کوچکتری است اما با داشتن طبقه قامه بزرگ مشکل کوچکی تایر ها را بر طرف می کند. گستره های دنده این دوچرخه به نسبت کمتر بوده و مناسب برای رفت و آمد های شهری است. خرید دوچرخه تاشو به شما کمک می کند تا موانع را کنار بزنید و به کودک درون خود میدان دهید.

اگر جهت خرید دوچرخه نیاز به راهنمایی  بیشتری دارید همین حالا با شماره تلفن 22855871-021 تماس بگیرید

و یا به صفحه راهنمای خرید دوچرخه مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید  عدم ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان